A késlekedő tavasz miatt csak az elmúlt napokban lehetett hozzálátni a kertészkedéshez. Ha az idő ilyen marad, mint amilyen ezen a hétvégén volt, a természet pillanatok alatt felébred, s az időszerű kerti munkákat azonnal el kell végeznünk. Hol is kezdjük...
Még rügyfakadás előtt:
- először metsszük meg a díszfákat, díszcserjéket, szőlőt, gyümölcsfákat
- ha szükséges, végezzünk a gyümölcsösben lemosó permetezést.
- ha a sok eső miatt elmaradt a tervezett őszi gyümölcstelepítés, ültessünk gyümölcsfát most, ahogy ki tudunk menni a telekre, s a föld is alkalmas lesz az ásásra.
- tisztítsuk meg az évelőágyást, a sziklakertet a lehullott, elszáradt levelektől. Vágjuk vissza a növényeket, ha kell tövig. Ha a fagy kicsit megcsípte a hajtásokat, akkor azokat is vágjuk le.
- ha tartósan enyhe lesz az idő, bontsuk ki a téli szalma vagy földtakarásból a rózsatöveket. A futórózsákat csak akkor metsszük meg, ha ágai zavarnak, útban vannak. Ha a töveket tavaly telepítettük, a hajtásokat két rügyre vágjuk vissza. A futórózsák nem virágoznak a visszavágás évében. A bokorrózsákat 2-3 szemre, rügyre metsszük vissza minden évben.
- ha ősszel elmaradt a trágyázás vagy úgy éreztük tavaly, hogy kevés a tápanyag a talajban, vegyünk szerves-vagy műtrágyát és kapáljuk be a földbe. A trágyát a gyökerek közelébe kell juttatni. 5-6 cm mélyre a vetőmagvaknál és 10 cm mélyre a palántáknál. Négyzetméterenként 3-4 kg érett istállótrágyával számoljunk vagy 6 dkg ammóniumnitrát + 6 dkg szuperfoszfát + 6 dkg kálisó adaggal. Ha kombináljuk a kettőt, akkor 1,5-2 kg istállótrágyához adjuk a szükséges műtrágyát.
Kicsit megkésve bár, de most jött el az ideje a zöldségfélék, virágmagvak vetésének is.
Most nézzük kicsit részletesebben a díszcserjék metszését.
A cserjék metszésekor fontos tudnunk, hogy mikor és milyen ágakon virágzik növényünk.
ha a virágok a vesszők oldalán nyílnak tavasszal vagy nyár elején, akkor ezeket a cserjéket kora tavasszal nem szabad megmetszenünk, mert a virágkezdeményeket is levágnánk. Csak virágzás után kell a vesszőket felére, negyedére visszavágni. Tavasszal a letört és elöregedett vesszőket távolítsuk el. E csoportba tartozó növények:
- az aranyvesszők – Forsythia sp.
- a rózsaloncok – Weigela sp.
- a boglárkacserjék – Kerria sp.
- a téli jázmin – Jasminum nudiflorum
- a gyöngyvirágcserjék – Deutzia sp.
- a korai tamariska – Tamarix tetrandra,
- a jezsámenek – Philadelphus sp.
- a díszmandulák – Prunus tenella
Azt a cserjét, amelyiken a virágok azokon a hajtásokon nyílnak nyáron vagy kora ősszel, amelyiket a növény abban az évben nevelt, tavasszal bátran metszhetjük. A vesszőket tövig, a vastagabb ágakat elég részben visszavágni. Ezt kell tennünk a:
- mályvacserjével – Hibiscus syriacus
- sudárzsájával – Perovskia sp.
- nyári tamariskával – Tamarix petrandra
- cserjés pimpóval – Potentilla fruticosa
- labdarózsával – Viburnum opulus "Roseum"
- kékszakállal – Caryopteris sp.
- nyári orgonával – Buddleia sp.
- fagyallal – Ligustrum sp.
- orbáncfüvel – Hypericum sp.
- hortenziával – Hydrangea macrophylla
- barátcserjével – Vitex agnus-castus.
Vannak cserjék, amelyeken a virágok a vesszők csúcsán fejlődnek ki már az előző évben. Ezeket tavasszal szintén nem szabad metszeni, mert a virágzást is tönkretennénk. Virágzás után ritkítsuk a bokrokat, s az ágak egy részét néhány rügyre vágjuk vissza. Ide tartoznak a(z)
- orgona – Syringa sp.
- bangiták – Viburnum sp.
Ha a virágok az ágakon fejlodött termőrészeken nyílnak tavasszal, mint például a
- borbolyáknál – Berberis sp.
- japánbirsnél – Chaenomeles sp.
- díszalmánál – Malus sp.
- díszcseresznyénél – Prunus sp.
akkor a növény ágait tavasszal vágjuk vissza, ha szükséges. A hosszú vesszőket felére metsszük vissza, és ritkítsuk a koronát. Így a következő évi bimbók kifejlődését elősegíthetjük.
Ne metsszük a:
- liliomfát – Magnolia sp.
- cserszömörcét – Cotinus sp.
- fás bazsarózsát – Phaeonia sp.
- ecetfát – Rhus sp.
- rododendronokat – Rhododendron sp. Azalea sp.
A talajtakaró növényeket sűrűbb elágazódásra bírhatjuk, ha az ültetés utáni első egy-két évben tavasszal és nyár elején visszavágjuk őket. Ilyenek pl. a kúszó madárbirsek – Cotoneaster sp.
A kúszócserjéket az első évben két-három rügyre vágjuk vissza, majd ha öt-hat ága kifejlődött, engedhetjük kapaszkodni. Ezután már csak ha szükséges (ha túl sűrű) tavasszal és nyáron nyúljunk a növényekhez. (Futórózsa, vadszőlő, kúszóloncok.)
A tavaly ültetett cserjéknél még egységesen kell metszenünk. Az előző évi hajtásokat a negyedére vágjuk vissza. Így bokrosodik növényünk és a következő években erőteljesebb lesz.
A sövényeket évente kétszer metsszük, tavasszal és júniusban. Tavasszal az előző évben növekedett vesszőket kb. 5 cm hosszúságúra vágjuk vissza. Az erősebb ágakat akár 10 cm-re is meghagyhatjuk. Fontos, hogy a sövény keresztmetszetben trapéz alakú legyen. Így alul szélesebb lesz és ott is éri a nap. Megakadályozhatjuk a felkopaszodást. Júniusban a második metszéskor felére vágjuk vissza a újonnan nőtt hajtásokat. Ha erősebb, vastagabb ágakat vágunk vissza, fontos, hogy elősegítsük a gyors sebelzáródást, regenerálódást és megakadályozzuk a fertőzést. Ne feledkezzünk el a faplaszt használatáról. Ez a faiskolákban spray és kenhető paszta formában is kapható.