Kertépítés
a felméréstől a kivitelezésig
Egy előre egyeztetett időpontban felkeressük önt, közösen bejárjuk a területet, és közben megbeszéljük a kívánt igényeket (burkolatok helye, növényágyások, kerti szegély stb.), majd elvégezzük a szükséges méréseket. Átbeszéljük a szükséges növényeket, vagy ha még nincs elképzelés javaslatot teszünk. Ezek alapján elkészítjük a kertépítési árajánlatot, ami tételesen tartalmazza a kertben elvégzendő munkafolyamatokat, annak árát, különszedve az anyagköltséget és munkadíjat. Ha az árajánlat elnyerte tetszését, akkor igény szerint készítünk kerttervet.
Ha szükséges a terület vegyszeres gyomtalanítása (esetenként többször is)
A meglévő értékes növények (amihez a tulajdonos ragaszkodik) előkészítése, ami alatt a metszést (ifjítás, ritkítás, formázás) a megóvást, vagy az átültetést értjük (ha a terv alapján nincs jó helyen).
A feleslegessé vált növények eltávolítása (zöldhulladék lerakóba szállítás), valamint az egyéb nem szerves hulladék elszállítása pl. építkezési törmelék, stb. (konténeres szállítás).
A tereprendezés során kialakított rézsűknél, ahol szükséges ekkor alakítjuk ki a támfalat vagy a sziklakertet. Támfalra akkor van szükség, ha a területen hirtelen nagy a szintkülönbség és így sok kihasználhatatlan felület alakulna ki. Ilyenkor többnyire fa illetve szikla elemeket használunk. Olyan területen ahol lankásabb a rézsűs rész, ott javasolt sziklakert kialakítása (Sziklakert építéséhez általában édesvízi mészkövet használunk).
A füvesítés csak akkor lesz sikeres, ha jól előkészítettük a terület. A gyomos és nem megfelelő felületen nem azt az eredményt fogjuk elérni, amit szeretnénk. A füvesítésnél fontos figyelembe venni, hogy nem lehet az év bármely időszakában elvégezni. Erre a legalkalmasabb időszak elsősorban az őszi vetés (megfelelő hőmérséklet, kevesebb gyom), majd a tavaszi, de ahol biztosított a folyamatos öntözés (öntözőrendszerrel) ott a meleg nyári napok folyamán is elvégezhető.
A csírázás beindulásához ugyanis megfelelő hőmérsékletre, napfényre és megfelelő mennyiségű vízre van szükség. A füvesítés esetében a következő tényező, amire figyelni kell az a megfelelő mennyiségű fűmag kijuttatása, itt a kulcsszó az egyenletesség. Amennyiben nem egyenletesen kerül kijuttatásra a fűmag, kialakulhatnak gyérebb és sűrűbb részek, ami nem nevezhet esztétikusnak.
A füvesítés esetében már olvashattuk, hogy fontos a talaj előkészítése. Ezzel függ össze a következő tényező, amire oda kell figyelni, ez pedig a fűmag megfelelő mélységbe történő kijuttatása. Az ideális az, ha a talaj felső 1 cm-én vannak a magok.
A következő munkafolyamat a hengerezés, amivel összetömörítjük a talajt a magokkal. A hengerezés után az indító műtrágyázás egy nagyon fontos lépés, mivel ezzel a lépéssel elősegítjük a fű növekedését valamint a későbbi sűrűsödést.
A füvesítés zárásaként pedig szükséges egy átfogó öntözés. Automata öntöző rendszer esetében biztosak lehetünk benne, hogy mindenhol egyenletesen fog eloszlani a víz, más öntözési módszereknél nagyon figyelni kell, hogy nem mossuk el a magokat, mert az a fűfelület nem egyenletes kialakulásához vezet. Az automata öntözőrendszerekről az alábbi linkre kattintva olvashat tájékoztatást.
- a jó füvesítés feltétele a jó előkészített, tápanyagban gazdag föld
- a jó füvesítés feltétele jól megválasztott vetési idő
- a jó füvesítés feltétele az egyenletes vetés
- a jó füvesítés feltétele a fűmag megfelelő mélységbe jutattása
- a jó füvesítés feltétele a megfelelő tömörítés (hengerezés)
- a jó füvesítés feltétele a gyeptrágyázás
- a jó füvesítés feltétele a megfelelő öntözés
A gyepszőnyegezésnél és úgy általánosságban a fűfelületek kialakításánál ügyelni kell a precíz előkészítésre, mivel a nem megfelelően elrendezett talajnál a rá fektetett gyepszőnyeg hullámos lesz, ami esztétikailag belezavar az összhatásba. A füvesítéssel ellentétben a gyepszőnyegezésnél kevesebb a hibalehetőség, de ez nem jelenti azt, hogy nem igényel kellő odafigyelést.
A megfelelő előkészítés gyepszőnyegezés esetében már fél sikernek minősül. A gyepszőnyeg terítésnél pár alapszabályt kell betartani, amit követni kell és akkor nagy hibát nem lehet véteni. Fontos, hogy az egymás mellé helyezett gyepszőnyeg tekercseket szorosan hézagmentesen rakjuk.
A gyepszőnyeget terítés után lehengerezzük, hogy kellőképpen tömör legyen. Erre azért van szükség, hogy megszüntessük a gyep gyökérzete és a talaj közti hézagokat és üregeket. A következő ám, nagyon fontos lépés a fű műtrágyázása, hogy biztosan ne szenvedjen hiányt semmiben, ami esetleg gátolja a fejlődését.
A gyepszőnyegezés utolsó fázisa, csak úgy, mint a füvesítés esetében a bőséges öntözés, körülbelül 30 mm körüli vízmennyiséggel.
Összefoglalásként kiemeljük, hogy a gyepszőnyegezésnél mire figyelünk:
- a jó gyepszőnyegezés feltétele a jó előkészített, tápanyagban gazdag föld
- a jó gyepszőnyegezés nagymértékben függ az előkészítés minőségétől
- a jó gyepszőnyegezés függ a szakszerű lerakástól, megfelelő tömörítéstől
- a jó gyepszőnyegezés kihagyhatatlan lépése a műtrágyázás
- a jó gyepszőnyegezés kiadós öntözéssel zárul